BDE OYUNLARI

1)ALIŞTIRMA VE UYGULAMA OYUNLARI

http://www.smileoyunlar.com/Renk_FabrikasI_ingilizce.oyun-oyna.html 

Bu oyunda renkler İngilizce öğretiliyor ve gayet başarılı olduğunu düşünüyorum ...

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Hedefe uygunluk:Bu oyun ilköğretim seviyesindeki çocuklara hitap ediyor.Oyunun amacı renkleri oyuncuya İngilizce öğretmektir .....

Kullanıcıya Uygunluk:Oyun 7-10 yaş grubu çocuklara uygun olarak hazırlanmıştır. Oldukça eğlenceli ve eğiticidir.Sık alıştırma olanağı sağlamaktadır

 Motivasyon:Oyuncu öğrenmek istediği renkleri tabloda kendisi seçiyor ve sık sık alıştırma yapıyor.Yanlış cevaplarda bile İngilizce olarak "tekrar denemelisin" diyor.Doğru cevapları kutluyor.Bu, motivasyonu olumlu yönde etkiliyor 

İçerik:Oyunun içeriği İngilizce hazırlanmıştır.Çok canlı renkler bulunmaktadır. Bu nedenle oyuncunun dikkatini dağıtabilir; ama amaç renkleri öğretmek olduğu için fazla renk kullanılması hoş görülebilir.Oyundaki robot rengi İngilizce olarak tekrarlıyor.Oyuncu rengi ortada duran şişelerden birini seçerek gösteriyor.Doğruysa robot "çok güzel" diye İngilizce tebrik ediyor, yanlışsa "tekrar denemelisin" diyor .

Etkileşim:Oyundaki robot oyuncuya oyuncunun seçtiği 3 renkten birini söylüyor ve oyuncuya yardımcı oluyor.Ayrıca oyun esnasında müzik çalıyor. 

Geri Bildirim:Oyunda süre kısıtlaması ve puanlama sistemi yoktur. Oyuncunun kendi seçtiği 3 renkten birini oyundaki robot İngilizce olarak söylüyor oyuncu da ortadaki şişelerden doğru cevabı seçiyor. Robot, oyuncuya yardımcı oluyor. 

Kontrol:Oyuncu doğru cevabı bulasıya kadar robot rengi tekrarlıyor.Sık aıştırma yapılıyor.Oyuncu kendi istediği renkleri seçebiliyor.Böylece oyuna hakim oluyor. 

Bu oyun 7-10 yaş arasındaki çocuklara ingilizce renkleri öğretmek amaçlıdır.Oyunda rekabet amaçlanmamaktadır.Çok eğlenceli ve öğretici bir oyundur.

2)PROBLEM ÇÖZME OYUNU

http://www.oyunzilla.com/file.php?f=3043 

Bu oyunda toplama ve çıkarma işlemi öğretilmesi esastır.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Hedefe Uygunluk:Bu oyun 9-11 yaş grubundaki çocuklara uygun olarak hazırlanmıştır. Fazla basit olmayan toplama ve çıkarma işlemleri sorulmaktadır.Temel İşlemleri öğretmeyi hedeflemiştir 

Kullanıcıya Uygunluk:İlköğretim seviyesine uygundur yanlız matematiğe yeni başlayanlara zor gelebilir.

Motivasyon:Oyunda her doğru cevaba karşılık "alkış" sesi duyulurken her yanlış cevaba karşılık patlama sesi duyuluyor. Bu da motivasyonu olumsuz yönde etkiliyor.Oyunda süre kısıtlaması olmamadığı için oyuncu rahat şekilde problemi  çözebiliyor. 

İçerik:Oyunda sarı ve siyah renkleri hakimdir bu nedenle dikkat çekiyor.Problemi arı soruyor, oyuncu sağdaki cevap şıklarından birini kulllanarak cevaplıyor.Her doğru cevaba "alkış" sesi geliyor, her yanlış cevaba patlama sesi geliyor.Oyuncu problemi çözdükten sonra yeni problem için arının üzerindeki kutucuğa tıklaması gerekiyor .

Etkileşim:Oyun, oyuncuya nerde doğru nerde yanlış cevap verdiği konusunda ses çıkararak yardımcı oluyor. Renkler sarı ve siyah olduğu için gayet ilgi çekiyor .

Geri Bildirim:Oyunda puanlama sistemi bulunmuyor. Onun yerine oyuncu her probleme sağdaki cevap şıklarını kullanarak cevap veriyor. Cevap doğruysa "alkış" sesi duyuluyor, yanlışsa patlama sesi duyuluyor.Bu da oyuncuya yanlışlarını gösteriyor. g

Kontrol:Oyunda süre kısıtlaması olmadığı için oyuncu oyuna hakim olabiliyor. Ayrıca puanlama sistemi olmadığı için öğrenciler arasında rekabetin olmamasını sağlıyor 

Oyunda doğru cevap verilmediği zaman patlama sesi geliyor onun yerine tekrar denemelisin denebilir.Ayrıca problemi çözdükten sonra yeni bir problem çözmek için new problem kutucuğuna tıklaması gerekiyor. Buda öğrenciye oyunda hakimiyet kurmasına neden oluyor.

3)EĞİT İCİ OYUNLAR

http://okulweb.meb.gov.tr/54/01/569756/flash/oyun/iltahmin.swf 

Oyunda illerin nerede olduğu öğretiliyor.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Hedefe Uygunluk:İllerin nerede olduğunu tahmin etme oyunudur. İllerin ere olduğu hangi bölgede olduğunun bilinmesi hedeflenmiştir.

Kullanıcıya Uygunluk:Bu oyun ilköğretim düzeyinden başlayıp yetişkinlerinde oynayabileceği bir oyundur. 

Motivasyon:Oyunda bildiğin il için bildin gülen yüz bilemediğin il için bilemedin gülen yüz ve ayrıca her bilemediğin il için puanın düşmektedir. Buda motivasyonu oldukça düşürmektedir.Fakat bilene kadar yarışmacıya şans tanındığından bildin gülen yüzü yarışmacı sonunda almaktadır.

İçerik:Oyundaki renkler dikkat çekicidir.Oyunda oyuncu hakimdir bir ili tıklıyor ve oyun oyuncuya dört tane seçenek sunuyor ve yarışmacı bilene kadar tıklayabiliyor bildiği zaman gülen yüz ve bilemediğinde ise mutsuz yüz ifadesiyle karşılaşıyor.

Etkileşim:Oyun oyuncuya doğru yada yanlış yaptığını söyler şekilde yüz ifadeleri kullanıyor.

Geri Bildirim:Oyunda puanlama sistemi vardır.Her doğru cevabında 10 puan almakta her yanlış cevabında 2 puan azalmaktadır.Oyuncu ayrıca yanlış cevap verdiğinde üzgün surat ve doğru cevap verdiğinde gülen surat almaktadır.

Kontrol:Oyunda süre yoktur.

Oyun bence çok öğretici ve yararlıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !